A szekrény mélyéről vagy váratlan ajándékként érkezett számítógépek esetén laikusként elég nehéz megállapítani, hogy egyáltalán mihez lehet velük kezdeni. Nyilván meg kell valakitől érdeklődnöd, hogy bővítéssel és rendszerfrissítéssel alkalmas e még napi használatra az eszköz, itt jön képbe a számítógép adatainak megtekintése. Szakértelem híján, ráadásul egy gyakran ismeretlen rendszerrel a gépdiagnosztika azonban nehéz feladat, ezért cikkemben most adok hozzá néhány támpontot.
Az ingyen lepasszolt vagy rég lecserélt családi gépek kapcsán a „szakértők” sajnos gyakran egyenesen a kuka felé irányítják a tulajdonost. Az valóban igaz, hogy a mai jelentős gépigény megkívánó, internetközpontú tevékenységekhez gyakran nem rendelkeznek elengedő erőforrással, azonban megfelelő helyre kerülve gyakorló/tanulóeszközként, illetve célgépként még haszont termelve folytathatják az életüket. (Még ha nem is igazán érnek pénzt a használt piacon.) A blogon hamarosan olvashatsz egy cikket arról is, hogy hogyan lehet egy mai általános célokra már nem használható számítógépet felhasználni.
AIDA64 – A számítógép adatainak megtekintése gyorsan és részletesen
Az AIDA64 egy magyar nyelven is elérhető program, mellyel minden információt megtudhatsz a gépedről. Fizetős, azonban 30 napos próbaidőszakot biztosít, ami bőven elegendő 1-2 riport legenerálásához. További hatalmas előnye, hogy fut 32 bites Windows XP-n is, illetve telepítés nélküli változatban is elérhető.
Használata:
- Töltsd le a https://www.aida64.hu/letoltes oldalról az AIDA64 Extreme for Home változatot! Fontos, hogy a ZIP fájlt válaszd ki. (Próbaverzió, ZIP csomag)
- Tömörítsd ki egy szabadon választott mappába a programot!
- Indítsd el a aida64.exe programot!
- Ha a rendszer érdeklődik arról, hogy futtathatja e az alkalmazást, válaszd az „Futtatás” opciót!
- Kattints a Riport gombra a felső menüben!
- A menüből válaszd ki a Riport varázsló opciót! Ezzel az eszközzel gyorsan és egyszerűen készíthetsz különböző részletességű jelentéseket, amelyekből egy szakértő megállíthatja, hogy a géped mire képes még.
- A Riport profilok közül válaszd ki a „Csak a Rendszer összesítő” opciót!
- Válaszd ki az „Egyszerű szöveg” opciót!
- A „Befejezés” gombra kattintva megjelenik egy ablak, amiben az összesítőt találhatod.
- Kattints a „Mentés fájlba” gombra, és a legenerált szövegfájlt (TXT fájlt) ments el egy helyre. Alapból a program mappáján belül lévő Reports könyvtárat ajánlja fel, de választhatsz olyat, ahol könnyebben megtalálod.
- Továbbítsd az elkészült TXT fájlt annak, aki tanácsot tud adni.
AIDA64 riport készítése képekkel
1. Letöltés

2. Kicsomagolás


3. Elindítás

4. Riport menü

5. Riport készítése

6. A riport ablaka

7. A riport mentése

Speccy – A számítógép adatainak megtekintése egyszerűen
A Speccy az AIDA64-hez hasonló diagnosztikai program, de egy kicsit kevesebb információt ad és egyszerűbb annál. A CCleanert is készítő cég fejleszti. A cikk írása idején aktuális verziója, az 1.32 már nem igazán tud települni Windows XP-re, ezért régebbire lesz szükséged.
- Az ORIGO Szoftverbázison található egy régebbi, hordozható verzió: http://www.szoftverbazis.hu/szoftver/speccy_v.1.20_portable.html
- Töltsd le és tömörítsd ki egy mappába a fájlt (spsetup120.zip)!
- Indítsd el a speccy.exe alkalmazást!
- A felső View / Options menüpont Language legördülő listájából válaszd ki a magyar nyelvet!
- Készíts egy gyors jelentést a Fájl menüpont Mentés szövegfájlként opciójával!
- Továbbítsd az elkészült TXT fájlt annak, aki tanácsot tud adni.
Speccy riport készítése képekkel
1. Letöltés

2. Megnyitás és kitömörítés

3. A Speccy elindítása

4. Speccy nyelv beállítása

5. Riport létrehozása

Windows XP Sajátgép: Tulajdonságok és Kezelés
A számítógép adatainak megtekintéséhez Windows XP alatt a Sajátgép ikonra kell jobb gombbal kattintanunk – ekkor megjelenik egy menü. Itt a Tulajdonságok és a Kezelés opciók lesznek számunkra érdekesek.
- Tulajdonságok: Általános fül.
- Számítógép-kezelés: a képen látható lenyitott elemek.
A képeken látható elemek lenyitásával és lefényképezésével már munkához kezdhet a szakértőd. (A linkre kattintva olvashatod el a kapcsolódó útmutató cikkemet.)
1. Sajátgép – Tulajdonságok

2. Sajátgép – Tulajdonságok – Általános fül

3. Sajátgép – Kezelés

4. Számítógép-kezelés (Windows XP)

5. A számítógép adatainak megtekintése a Számítógép-kezelés alkalmazással
